Zbawienna dieta.

Wszyscy wiemy, że warzywa i owoce dostarczają nam wielu poważnych witamin i minerałów, które dzień w dzień powinieneś dostarczać naszemu organizmowi. Zakupy w hipermarketach nie są dobrym wyjściem, sprowadzane z zagranicy warzywa i owoce nie zastąpią tych naturalnych, z naszych polskich ogródków i sadów. Prawie każdy z nas może zakupić naturalne towary, wystarczy się wyłącznie odrobinę postarać, przecież chodzi o nasze prywatne zdrowie.

 

Wyniki badań prowadzonych poprzez lekarzy , a oprócz tego dietetyków przekazują, że ażeby zapewnić sobie całe zdrowie, trzeba zjadać codziennie co najmniej 500 g warzyw i owoców, rozdzielonych na pięć porcji w ciągu dnia.

Poniżej warzywa, które sprawiają, że nasze potrawy są bardzo zdrowe i smaczne.

Seler

Jest źródłem niebagatelnych witamin takich jak: witamina C, błonnik, potas, kwas foliowy, molibden, mangan oraz dodatkowo witamina B6. Zawiera również dużo wapnia, witaminy B1, B2, magnezu, witaminy A, fosforu i żelaza , a dodatkowo aktywnych biologicznie związków (na przykład. kumarynę), które pomagają między innymi obniżyć poziom cholesterolu i są przydatne w profilaktyce przeciw-nowotworowej. Zwiększają one aktywność białych krwinek , a ponadto podnoszą odporność przez wyeliminowanie szkodliwych komórek. Stanowią też ochronę przed wolnymi rodnikami i zmniejszają stany zapalne w takich chorobach, jak astma, reumatoidalne zapalenie stawów. Seler zmniejsza ciśnienie krwi i działa moczopędnie.

Potrawy z pora skutecznie pomagają obniżyć stężenie cholesterolu frakcji LDL (czyli ,złego” cholesterolu) i podniesienie frakcji HDL, a ich spożywanie dwa razy w tygodniu wiąże się z mniejszym ryzykiem raka prostaty i jelita grubego. Pory są także dobrym źródłem manganu, witaminy B6, witaminy C, kwasu foliowego i żelaza. Ta kombinacja składników odżywczych jest pomocna w stabilizacji poziomu cukru we krwi, ponieważ nie tylko spowalnia wchłanianie cukrów z przewodu pokarmowego, ale sprawia, że są one właściwie metabolizowane w organizmie.

Burak

Jest doskonałym źródłem kwasu foliowego. Zawiera również dużo błonnika, potasu i manganu, fosforu, magnezu, żelaza i witaminy B6. Betaina, barwnik buraka, posiada silne właściwości przeciw utleniające i wspomagające pracę wątroby. W badaniach in vitro udowodniono, że sok z buraka hamuje działanie wirusa Epsteina-Barr u osób, odpowiedzialnego m.in. za syndrom przewlekłego zmęczenia. Podobne działania wykazują również żurawina czy czerwona cebula. Wiele badań potwierdza także efekt hamowania guzów nowotworowych.

 

Marchew

 

To doskonałe źródło antyoksydantów i najbogatsze roślinne źródło witaminy A. Pomaga chronić organizm przed chorobami układu krążenia i nowotworami, a również koryguje widzenie, priorytetowo w nocy. Wysokie spożycie karotenoidów z marchwi niweluje ryzyko zachorowania na raka piersi o 20 procent, zaś nowotworów pęcherza moczowego, szyjki macicy, prostaty, jelita grubego, krtani i przełyku – aż do 50 proc. Dosłownie jedna marchewka dziennie może obniżyć o połowę ryzyko zachorowania na nowotwór. Poza karetonoidów, takie działanie wykazuje zawarty w marchewce falcarinol.

 

Kapusta

Warzywo to zawiera witaminę C oraz błonnik, mangan, kwas foliowy, witaminę B6, potas i kwasy tłuszczowe omega-3. Jest także dobrym źródłem witaminy B1, witaminy B2, wapnia, potasu, magnezu, witaminy A. Zawiera również fitozwiązki: indole i sulforafan. Od niedawna wiadomo, że prowokują one produkcję enzymów zaangażowanych w procesy oczyszczania komórek. Ostatnie badania prezentują też, że jedzenie warzyw z rodziny kapustnych niweluje ryzyko prostaty, jelita grubego i raka płuc, jednak u palaczy – zmniejsza ryzyko raka płuc aż o 69 proc.! żeby zmniejszyć ryzyko pojawienia się nowotworu, powinno się spożywać każdego dnia trzy porcje warzyw kapustnych.

 

To wyłącznie garstka warzyw, które napędzają ludzki organizm.

Dodaj komentarz